Baccalà (sztokfisz) Vicentina – Gotowy do podania – Włoski 290g

45,00 

2 porcje Baccalà alla vicentina w puszce gotowe do podgrzania i podania na stół.
Stokfisz, z którego przyrządza się to danie, został sprowadzony do regionu Triveneto z wybrzeży Norwegii w XV wieku przez weneckich żeglarzy.
Przepis przekazywany jest z pokolenia na pokolenie przez wieki: suszony dorsz musi być doskonałej jakości; za najlepszy uważa się ten, który pochodzi z norweskich wysp Lofoten.
Musi zostać zmiażdżony, a następnie namoczony przez trzy dni w bieżącej wodzie, aby zmiękł; oczyszczony, a następnie obsypany mąką i ugotowany razem z cienkimi plasterkami cebuli na bardzo małym ogniu w glinianej patelni, pokrytej mlekiem i olejem w równych ilościach; zazwyczaj podaje się go na żółtej polencie. |

Na stanie

Description

Ciekawostki między przeszłością a teraźniejszością

Stosowanie suszenia dorsza (Gadus morhua) w celu jego konserwacji jest bardzo stare: istnieją dokumenty potwierdzające tę praktykę na Morzach Północnych od czasów Karola Wielkiego (IX wiek).

Sztokfisz został wprowadzony do Triveneto przez Wenecjan, którzy byli świetnymi nawigatorami i przywieźli do domu każdą nowość.

Najbardziej rozpowszechniona wersja faktów głosi, że w 1432 roku wyprawa pod dowództwem weneckiego kapitana Pietro Queriniego rozbiła się w Norwegii, na wyspie Røst. Wracając do domu, Querini przywiózł sztokfisza, który w Triveneto nadal nazywa się bacalà, podczas gdy w pozostałych częściach Włoch solony dorsz nazywa się baccalà, a suszony dorsz stoccafisso. Wenecjanie postrzegali sztokfisza jako atrakcyjną alternatywę dla świeżych ryb, które były drogie i łatwo psujące się. Narodziła się tradycja spożywania tego dania według różnych przepisów, w tym „bacalà alla vicentina”.

Od 1987 roku istnieje „Confraternita del Bacalà”, stowarzyszenie restauratorów i gastronomów urodzonych w Sandrigo (kilka kilometrów na północ od Vicenzy we Włoszech), którego celem jest promowanie tej starożytnej potrawy przy jednoczesnym poszanowaniu tradycyjnej receptury. Z tego powodu Sandrigo nazywane jest „ojczyzną dorsza”, ma historyczne związki z wyspami Lofoten i organizuje coroczny festiwal, który trwa dwa tygodnie, na cześć tej potrawy opartej na suszonych rybach z tych obszarów.

Składniki:

Odwodniony sztokfisz (Gadus morhua) 55%, oliwa z oliwek 22%, woda, odtłuszczone mleko w proszku, mąka z pszenicy miękkiej typu „00”, skrobia ryżowa, sól, cebula, czosnek, pieprz, pietruszka, olej słonecznikowy, regulator kwasowości: kwas cytrynowy. |

Informacje dodatkowe

Kraj